Priprav sa na vzrušujúcu cestu časom s Vonzajazykom. Pozývame ťa objavovať históriu Malty, ostrova, ktorý nie je len rajom pre tých, ktorí chcú študovať angličtinu alebo si užívať stredomorský život, ale aj živým svedectvom o odolnosti a vývoji počas stáročí.
Tento ostrov prežil vojny, viacero dobyvačných pokusov, hladomor, a napriek tomu vždy vychádza silnejší. Až do tej miery, že povstal z popola (doslova) a je jednou z najbezpečnejších krajín Európy s najvyšším ročným rastom HDP.
Si pripravený spoznať históriu Malty a ešte viac zatúžiť ju navštíviť?
Začnime!
Pravek: pôvod a prvé osídlenia na Malte
História Malty siaha až do roku 5000 pred Kr., keď na ostrovy Gozo a Malta dorazili prví osadníci z oblasti Sicílie.
Boli to práve tieto komunity, ktoré boli zodpovedné za stavbu megalitických chrámov na Malte: Tarxien, Mnajdra a Hagar Qim, medzi rokmi 3600 a 2500 pred Kr. (hoci tento údaj stále nie je potvrdený), a tiež podzemnej svätyne Hypogeum v Hal Saflieni.
Tieto stavby sú oveľa staršie než samotné pyramídy v Egypte.
O zmiznutí týchto populácií a o tom, ako sa im podarilo postaviť tieto chrámy, vieme len veľmi málo. Najzaujímavejšie však je, že najväčší kameň v jednom z týchto chrámov váži 50 000 kilogramov. Ako sa im ho podarilo premiestniť? Nech sa začnú konšpiračné teórie!
Isté však je, že dnes môžeš vidieť celé ich dedičstvo v Národnom archeologickom múzeu vo Vallette.
Fénický, kartáginský a rímsky vplyv
Poloha Malty bola vždy považovaná za strategickú v rámci Stredomoria (a je tomu tak dodnes). Prví, ktorí si to uvedomili, boli Feničania, ktorí medzi rokmi 800 pred Kr. a 218 pred Kr. urobili z Malty povinnú zastávku na:
- Dopĺňanie zásob na všetkých námorných trasách v Stredomorí.
- Úkryt pred zlým počasím.
- Získavanie zásob na pokračovanie akejkoľvek cesty medzi Európou a Afrikou.
V tomto období Kartáginci videli v ostrove ekonomický a strategický potenciál, a tak nakoniec získali kontrolu nad Maltou.
Ale ani Rimania neboli hlúpi! Keď začala Druhá púnska vojna (vojna medzi Rímom a Kartágom) (218 – 201 pred Kr.), Rímska ríša vzala Kartágincom ostrov a ovládla Maltu. Počas Tretej púnskej vojny (149 – 146 pred Kr.) však ostrov získal štatút slobodného mesta, čím získal slobodu spravovať svoje záležitosti.
V tomto období ostrov zažil obdobie prosperity a urbanistického rastu; jeho mestá sa ztrojnásobili a obyvateľstvo sa venovalo pestovaniu hrozna, medu, pšenice a olív.
Rozpad Rímskej ríše: Malta pod arabskou a normanskou nadvládou
Zostane Malta neobývaná s rozpadom Rímskej ríše? Samozrejme, že nie. V roku 533 prišli Byzantínci, ktorí obsadili ostrov na nasledujúce tri storočia.
Zrazu, v roku 870, dorazili Arabi, ktorí s rozšírením islamu rozšírili svoje impérium od Španielska až po Indiu. A tak sa Malta, bez toho aby chcela, ocitla uprostred boja medzi kresťanstvom a islamom.
Kto myslíš, že vyhral tento boj? Možno ťa prekvapí, že Malťania prijali islam ako náboženstvo a s ním aj niektoré jeho zvyky. Dokonca aj dnešný maltský jazyk má silné vplyvy arabčiny a zachoval si mnohé z jej zvukov. Zaujímavé, však?
No toto netrvalo dlho! Normani vyhnali Arabov a znovu kresťanizovali krajinu. To sa hodilo Korune Aragónu, ktorá následne k sebe pripojila Maltu. A hneď ti povieme prečo!
Rád maltézskych rytierov
Povedzme, že Karol I. Španielsky (kráľ Aragónskej koruny) neprejavoval voči Malte veľkú náklonnosť, no chcel chrániť svoje územie. Keďže Osmanská ríša vyhnala Rád nemocničných rytierov (vtedy známych ako Rád sv. Jána Jeruzalemského) z Jeruzalema a Rodosu, Karol im prenajal ostrov výmenou za každoročného sokola.
A tak počas nasledujúcich 250 rokov rytieri Rádu Malty obnovili ostrov v mnohých ohľadoch. Po príchode sa usadili v rybárskej dedinke Birgu (dnes známej ako Vittoriosa) a zamerali sa na opevnenie obrany ostrova.
Dnes sú Rytieri rádu stále ikonickým symbolom Malty so svojím osemhrotým krížom. Čo povieš, ak si povieme niečo o jeho význame?
Aký je význam kríža Malty?
Keď prídeš na Maltu, všimneš si symbol, ktorý sa často opakuje na uliciach, budovách, sochách a dokonca aj tetovaniach: Kríž Malty.
Tento kríž je tvorený ôsmimi hrotmi a každý z nich má symbolický význam, ktorý predstavuje osem povinností rytierov: žiť v pravde, mať vieru, ľutovať hriechy, vykonávať pokánie, dávať dôkazy pokory, milovať spravodlivosť, byť milosrdný a byť úprimný a verný.
Okrem toho symbolizuje aj odvahu a obetu rytierov pri obrane viery a poskytovaní lekárskej starostlivosti.
Veľká obliehanie Malty v roku 1565
Využívajúc túto situáciu, Solimán Veľký videl ideálnu príležitosť na dobytie ostrova. Bol to dokonalý bod na inváziu do celej Európy.
Avšak Jean Parisot de la Valette, veľký majster, cítiac hrozbu od osmanských Turkov, začal renovovať Pevnosť sv. Michala a sv. Telma. Galéry boli presunuté do Birgu, vstup do prístavu bol uzavretý veľkým reťazom natiahnutým medzi oboma pevnosťami a začali sa zhromažďovať potraviny, voda a zbrane.
V roku 1565, keď dorazila flotila s viac než 30 000 osmanskými vojakmi, 70 ročný Jean Parisot de la Valette,a len so 700 rytiermi a asi 8 000 maltskými obyvateľmi (a veľkým optimizmom), čelil Turkom.
Rytieri dokázali poraziť osmanské jednotky (tých istých, ktorí ich vyhnali z Jeruzalema), aj keď mali omnoho viac vojakov.
A po jednej z najkrvavejších víťazstiev zaznamenaných na Malte, po tom, čo odolávali asi 3 mesiace obliehaniu osmanov, bez takmer žiadnej vody a jedla, boli rytieri oslavovaní ako záchrancovia Európy, zasypaní peniazmi a poctami od všetkých panovníkov.
Takto začali výstavbu nového mesta Valletta, na počesť tohto veľkého majstra a jeho úlohy v boji proti Turkom.
Francúzska a britská nadvláda
Po skončení vojny sa Malta opäť ponorila do obdobia významného architektonického rastu. Začali sa stavať nové opevnenia, kostoly, strážne veže, hrady a paláce. Mnohé z týchto historických pamiatok Malty môžeš vidieť, keď prechádzaš jej ulicami.
V roku 1798 prišli Francúzi vedení Napoleónom, s výhovorkou, že ju využijú ako tranzit na cestu do Egypta, a dobyli ostrov… Typické pre malého cisára!
Prekvapujúce je, že tentokrát Rytieri Rádu neurobili nič z dvoch dôvodov: po prvé, boli vyčerpaní; po druhé, odmietali bojovať proti kresťanskému cisárovi.
Takže Napoleón robil, čo chcel: zrušil maltskú aristokraciu, ukradol zlato, striebro a tapisérie, ktoré boli zkonfiskované z kostolov a kláštorov, uzavrel kláštory a dokonca vyhnal Rytierov Rádu, ktorí sa najprv uchýlili do Ruska a potom do Talianska.
Unavený z tejto situácie sa maltský ľud vzbúril proti Francúzom, ktorí sa ukryli v La Valette. Briti, ktorí Francúzov tiež nemali v láske, sa rozhodli „nezištne“ pomôcť Malťanom, posielajúc im muníciu a flotilu vedenú veliteľom Nelsonom. Týmto spôsobom sa im podarilo vyhnať Francúzov a zároveň si ostrov ponechať a premeniť ho na svoj protektorát.
Britské impérium a nezmazateľná stopa na Malte: angličtina
V roku 1814, na základe Parížskej zmluvy, sa Malta oficiálne stala súčasťou Britského impéria. Vďaka svojej blízkosti k Suezskému kanálu sa používala ako zastávka na trasách smerujúcich do Indie a stala sa hlavnou základňou britského námorníctva v Stredozemnom mori. Áno, vaši obľúbení rytieri sa opäť vrátili na Maltu.
Z tohto obdobia zostali všetky tie britské vplyvy, ktoré sú dnes stále prítomné v krajine: angličtina ako oficiálny jazyk, telefónne búdky a jazda po ľavej strane.
História Malty počas druhej svetovej vojny
V roku 1940 vypukla druhá svetová vojna. Keďže Malta bola britskou kolóniou, teda súčasťou spojeneckých síl (spolu so USA, Francúzskom a Čínou), a jej sused, Taliansko, bolo súčasťou Osi (spolu s nacistickým Nemeckom a Japonskom), môžeš si asi predstaviť… chaos!
Pôvodne boli Malťania pokojní, pretože Taliani boli vždy ich susedmi a vzťahy medzi oboma krajinami boli veľmi dobré. Okrem toho, na zamedzenie útoku na ostrov sa Briti rozhodli stiahnuť, čo nechalo Malťanov trochu osamotených.
Ale, bol tu Mussolini. 11. júna 1940 Taliani nečakane bombardovali Veľký prístav. A od toho momentu sa Mussolini pustil do nepretržitého bombardovania krajiny, len s malým odporom zo strany Malťanov, pretože sa nemali čím brániť.
Iba “The Gladiators”, tri jediné lietadlá Malty, sa s odhodlaním bránili tri týždne, až kým dorazila britská pomoc. Tento okamih patrí k najobdivuhodnejším v histórii Malty a veľa hovorí o charaktere jej ľudí.
Dnes môžeš vidieť zvyšky lietadla Faith, jedného z mála, ktoré prežili, v Národnom múzeu vojny v La Valette. Ostatné dve lietadlá, Hope a Charity, padli v boji.
Nezávislosť a pripojenie k Európskej únii
Po skončení vojny bol krajina zničená a obyvateľstvo fyzicky aj psychicky vyčerpané. Napriek tomu v srdci maltského ľudu opäť vzplanul oheň túžby obnoviť svoj malý veľký kraj.
Tento silný národný duch a hrdosť im pomohli získať nezávislosť 21. septembra 1964, aj keď ešte stále bola kráľovná Alžbeta II. ich suverénom. O desať rokov neskôr sa Malta stala republikou, úplne oddelenou od Anglicka.
V súčasnosti je Malta súčasťou Commonwealthu a jej vstupom do Európskej únie v roku 2004 prešla významnými urbanistickými zlepšeniami a revalorizáciou svojho kultúrneho dedičstva, ktoré zahŕňa tri miesta (Valletta, megalitické chrámy a hypogeo Hal Saflieni) zaradené do zoznamu UNESCO.
S touto jasnejšou históriou prejdime k dôležitému bodu, ktorý by si mal vedieť, ak sa chystáš navštíviť Maltu.
3 historické pamiatky Malty, ktoré by si mal/a poznať
Prinášame ti náš top 3 nevyhnutných pamiatok.
- Megalitické chrámy Malty a Goza
Megalitické chrámy Malty sú skutočnými prehistorickými zázrakmi, medzi najstaršími samostatnými stavbami na svete. Miesta ako Ġgantija na Goze, alebo Hagar Qim a Mnajdra na hlavnom ostrove, vynikajú svojimi obrovskými kameňmi a neuveriteľnou spojitosťou so slnečnými cyklami.
Iné, ako chrámy Tarxien, plné detailne vyrezávaných ozdôb, alebo čarovné Ta’ Ħaġrat a Skorba, nám rozprávajú príbehy o prvých civilizáciách Malty.
Predstav si chôdzu medzi štruktúrami, ktoré pochádzajú viac ako pred 5 000 rokmi, vytvorené s ohromujúcou zručnosťou a hlbokým duchovným významom. Každý z týchto chrámov je kúskom dávnej histórie, ktorý robí Maltu takým výnimočným miestom na preskúmanie.
Na magickom mieste plnom histórie, podzemný chrám a nekropola, ktorá pochádza z roku 3300 pred naším letopočtom. Tento areál, ktorý je zapísaný na zoznam svetového dedičstva UNESCO, ohromuje svojou úžasnou architektúrou a fascinujúcimi nástennými maľbami, ktoré sa dodnes zachovali. Je to jedinečný klenot, ktorý nás spája s dávnymi civilizáciami Malty.
- Hypogeum Ħal Saflieni
Na magickom mieste plnom histórie sa nachádza podzemný chrám a nekropola, ktorá pochádza z roku 3300 pred naším letopočtom. Tento areál, ktorý je zapísaný na zoznam svetového dedičstva UNESCO, ohromuje svojou úžasnou architektúrou a fascinujúcimi nástennými maľbami, ktoré sa dodnes zachovali. Je to jedinečný klenot, ktorý nás spája s dávnymi civilizáciami Malty.
- Historické pevnosti na Malte
Na Malte máme dve pevnosti, ktoré by ste mali navštíviť:
Pevnosť sv. Angela (Fort St. Angelo): Táto pevnosť sa nachádza v srdci Birgu a je tichým strážcom histórie Malty. Jej strategická poloha, s výhľadom na prístav Grand Harbour, ju urobila kľúčovým miestom počas Veľkého obliehania v roku 1565, keď rytieri sv. Jána odvážne bránili ostrov. Dnes je prechádzka po jej múroch ako cestovanie v čase, pričom si môžete užiť úchvatné výhľady a preskúmať chodby plné príbehov o odvahe a odolnosti.
Pevnosť sv. Telma (Fort St. Elmo): Táto pevnosť má ikonický tvar hviezdy a bola miestom jednej z najintenzívnejších bitiek počas Veľkého obliehania Malty. Dnes, okrem svojej historickej hodnoty, pevnosť hostí Národné vojenské múzeum, ktoré vás prevedie storočiami bojov, dobyvaní a víťazstiev Malty. Z jej múrov môžete obdivovať panoramatické výhľady na Stredozemné more, zatiaľ čo si predstavujete, aké bolo zažiť jednu z najepických období ostrova. Táto pevnosť sa nachádza v hlavnom meste Malty, Vallette.
Naše tipy, ako sa ponoriť do histórie Malty:
Ako vidíš, spoznávanie histórie Malty je kľúčové pre pochopenie krajiny, jej tradícií, kultúry a susedov. Vďaka tomuto výletu v čase budeš lepšie rozumieť mnohým veciam, keď budeš objavovať ostrov počas svojej jazykovej dobrodružnej cesty na Malte.
Tipy na spoznávanie histórie Malty:
- Angličtina: tvoja brána do histórie Malty. Najlepší spôsob, ako získať viac informácií o histórii tejto krajiny, je ovládať angličtinu, pretože väčšina informácií je v tomto jazyku.
- Preskúmaj kultúrne dedičstvo Malty. Keď dorazíš na ostrov, navštív všetky pamätihodnosti Malty, nezmeškaj žiadny festival, objavuj miestne oslavy, ochutnaj ich gastronómiu a užívaj si maltskú kultúru naplno.
- Používaj verejnú dopravu. Choď od jedného pamätníka k druhému ekonomicky autobusom. A ak máš Tallinja kartu, bude to pre teba zadarmo!
Určite ti po tomto zhrnutí nebude multikulturalita Malty pripadať taká zvláštna. Všetky civilizácie, impériá a monarchie, ktoré prešli ostrovom, zanechali nezmazateľnú stopu na tomto kúsku skaly v Stredozemnom mori.
Teraz je čas, aby si aj ty zanechal svoju stopu na ostrove!
Poď #Vonzajazykom
Šťastnú cestu!